Czym zajmuje się psychiatria?

Kiedyś uważano, że choroba psychiczna to efekt działania demonów i zgodnie z tą interpretacją „leczono” chorego. To greccy lekarze Hipokrates i Galen, jeszcze w erze przed Chrystusem udowodnili, że problemy natury psychologicznej wynikają z nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu.

Ludzie chorzy psychicznie przez długi czas nie mogli liczyć na dobre leczenie i traktowanie. Postrzegani jako obłąkani i niebezpieczni, byli spychani na margines społeczeństwa. Dopiero pod koniec XVIII w Europie utworzono szpitale, w których leczono osoby psychicznie chore.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra ma wykształcenie medyczne, co podkreslają specjaliści a psychiatra-sochaczew.pl. Jego specjalizacją jest psychiatria, której celem jest diagnozowanie, zapobieganie oraz leczenie chorób psychicznych. Miejscem pracy psychiatry jest szpital psychiatryczny, klinika psychiatryczna lub prywatny gabinet.

W psychiatrii uważa się, że choroby psychiczne, są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania mózgu, które można naprawić za pomocą leków. Praca psychiatry różni się tym od psychologa klinicznego, że psychiatra może przepisywać leki:
• psychotropowe,
• antydepresanty
• przeciwlękowe.

Kiedy iść po pomoc do psychiatry?

Do kliniki psychiatrycznej po pomoc mogą udać się osoby, które przeżyły załamanie nerwowe, mają myśli samobójcze, osoby z depresją, zwłaszcza, gdy sami sobie tego nie uświadamiają, ale bliscy polecają poszukiwanie pomocy specjalistycznej. Do psychiatry mogą też udać się te osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego, a nie mogą skorzystać z psychoterapii. Lekarz wówczas przepisze farmaceutyki, które zredukują objawy oraz pozwolą na lepsze funkcjonowanie na co dzień.