Jak zwiększyć bezpieczeństwo gabinetu medycznego?

Drobnoustroje takie, jak bakterie, wirusy, czy grzyby mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Szczegolnie w placówkach medycznych, gdzie nie brakuje ich źródeł, trzeba dbać o aspekty higieny w wyjątkowy sposób. Niedopilnowanie sterylizacji narzędzi, czy przechowywania odpadów medycznych w odpowiedni sposób, może skutkować bowiem zakażeniem, chorobą i śmiercią ludzką. Co jakiś czas słyszy się historie o zarażeniach pacjentów właśnie w placówkch medycznych, na przykład szpitalach i przychodniach. O jakich zasadach trzeba bezwzględnie pamiętać prowadząc taki punkt? Podpowiadamy.

Pęseta chirurgiczna i inne narzędzia z nowoczesnych materiałów

Każdy gabinet i szpital musi sterylizować swoje narzędzia. Warto jednak już momencie zakupu wybierać te, które są antybakteryjne, co wynika z ich składu. Na przykład stosowana powszechnie pęseta chirurgiczna z dodatkiem jonów srebra zwiększa bezpieczeństwo funkcjonowania placówki w znaczący sposób. Dowiedziono bowiem, że jony srebra mają silne działanie antybakteryjne i drobnoustroje mają duży problem z namnażaniem są na powierzchniach, które są nimi pokrywane. Nowoczesne narzędzia cechuje również wysoki stopień trwałości, co sprawia, że można z nich dłużej korzystać. Inwestycja jest więc nie tylko związana z poprawem bezpieczeństwa, ale w rezultacie również z oszczędnościami. Coraz częściej producenci oferują takie technologicznie nowoczesne rozwiązania w bardzo korzystnych warunkach cenowych.

Płyny do dezynfekcji i środki do sprzątania Placówki medyczne muszą ściśle przestrzegać zaleceń higienicznych sanepidu. Nie mogą samodzielnie wybierać środkó chemicznych do sprzątania, ponieważ muszą być to odpowiednie produkty o silnym działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Również płyny do dezynfekcji rąk w szpitalach muszą mieć minimalne stężenie alkoholu wynoszące siedmdziesiąt procent. Zwykłe żele antybakteryjne ze sklepu z pewnością nie spełniają tego wymogu. Tego typu środki najlepiej zamawiać bezpośrednio od producentów lub w hurtowniach specjalistycznych.

Koniecznie odwiedź: https://chirmed.pl/