Kiedy warto zainteresować się outsourcingiem płac?

Na pewnym etapie rozwoju firmy nie ma innej możliwości, jak zacząć oddelegowywać część obowiązków pracownikom. Zatrudnianie nowej osoby na pełny etat nie zawsze jednak jest opłacalne, a wtedy pozostają dwie możliwości. Pierwszą z nich jest samodzielne wykonywanie wszystkich obowiązków lub outsourcing płac i innych elementów zarządzania firmą. Druga opcja to skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, która na co dzień specjalizuje się w wykonywaniu prac związanych z administrowaniem kadrami, a także wszystkimi czynnościami pobocznymi, które są z tym związane. Warto rozpocząć współpracę z taką firmą w odpowiednim momencie, aby móc się bezproblemowo i optymalnie rozwijać, nie przejmując się prostymi kwestiami formalnymi.

Kiedy się na niego zdecydować?

Na rozpoczęcie oddelegowywania takich obowiązków firmom jak BPION zewnętrznym można zdecydować się już na wstępnych etapach rozwoju firmy. Może to być nawet na etapie, w którym zatrudnia się zaledwie kilka osób. Kryterium powinna być nie ilość pracowników, a raczej ilość pracy, którą trzeba poświęcić na zarządzanie nimi i opłacalność zatrudniania do tego osób na pełny etat. Ponadto istotne są kwestie kompetencji. Osoba prowadząca działalność nie zawsze jest w stanie połapać się we wszystkich formalnościach związanych z prowadzeniem działalności, podczas gdy wyspecjalizowana firma zewnętrzna nie będzie miała z tym najmniejszego problemu. Niekiedy warto zaufać zawodowcom, gdyż może to przełożyć się na uniknięcie potencjalnych problemów związanych z błędami z prawidłowym dopełnieniem wszystkich formalności.

Jak zatrudnić firmę zewnętrzną do kadr?

Zatrudnienie firmy zewnętrznej do kadr jest dość proste. Najpierw jednak trzeba dokładnie zastanowić się nad tym, jakiego zakresu usług od takiej firmy się oczekuje. Zazwyczaj takie firmy mogą wykonywać usługi związane z pojedynczymi kwestiami związanymi z obsługą kadr, lub realizować kompleksową usługę. Zdecydowanie się na każdy z obydwu zakresów tego typu usług zależy od właściciela firmy i musi być skorelowany z jego potrzebami.